Несприятливих обставин у житті вистачає: напружені стосунки вдома, втрата близької людини, почуття самотності, матеріальні труднощі, порожнеча… Це ще не повний перелік тих ситуацій, які можуть спричинити стрес. Ми завжди намагаємося дивитися в майбутнє з надією. Але під тиском реальності руйнується багато наших планів і сподівань. Людина легко дає раду таким ситуаціям як невдалий день або сварка з друзями. Але тривалі конфлікти й нескінчена низка стресів здатні зашкодити здоров’ю людини.
Стрес – це захисна реакція організму людини, що має допомогти йому подолати складні життєві ситуації. Це комплексний процес, який включає як фізіологічні, так і психологічні компоненти. За допомогою стресу організм людини ніби мобілізує себе на самозахист, на пристосування до нової ситуації, запускає неспецифічні захисні механізми, які забезпечують протидію впливові стресу чи адаптацію до нього.
Стресорами можуть бути фізичні та психічні подразники, реальні чи уявні.. Людина реагує не лише на справжню фізичну небезпеку, але й на загрозу чи нагадування про неї. Часте або тривале перебування людини у стресовому стані призводить до виснаження, розвитку психосоматичних розладів. Поряд зі стресорами,спільними для всіх людей, у діяльності педагога є професійні стрес — чинники:
— відповідальність;
— необхідність контролювати ситуацію;
— необхідність постійно підтверджувати свою компетентність;
— тимчасова мінлива діяльність.
Психічне напруження, невдачі, страхи, зриви, відчуття небезпеки – найбільш руйнівні стресори для людини. Вони, крім фізіологічних змін , які призводять до соматичних хвороб, спричиняють ще й психічні наслідки емоційного перенапруження – неврози.
Стрес можна послабити, змінивши своє ставлення до реальності, управляючи своїми думками. Наш розум має надзвичайну силу, яку потрібно спрямувати на ослаблення стресу, а не на його посилення.
Змінюючи думки, сподівання, настанови, ви вчитеся жити без стресу. Змінюючи себе, ви обов’язково відчуваєте, що змінилися люди і події, які раніше викликали у вас стрес.
Було б неправильно вважати, що навколо існує певне стресове середовище, що хоче занапастити вас. Стресовий стан визначається тим, як ви реагуєте і що говорите, а не тільки зовнішніми чинниками, які викликають стрес.
Реакції людини на стресові ситуації бувають різними. Вони проявляються не лише на емоційному рівні, а й на фізіологічному: напружуються м’язи обличчя, шиї, плечей, рук і навіть ніг. Іноді м’язи «звикають» до напруження і майже втрачають здатність розслаблятися. Унаслідок цього виникають спазми і болі. Таке перенапруження організму спричиняє хронічну втому.
Дошкільний навчальний заклад №60, 2019 | Всі права захищено Design & Developed by Buy Wordpress Templates